Папая, Carica papaya

Типичните тропически и екваториални плодове, които нормално растат на не повече от 30 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow usually not more than 30 degrees north or south from the Equator.
Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 152 times
Been thanked: 381 times

Re: Папая, Carica papaya

Мнение от traiko » 02 юни 2021, 21:09

С тези снимки които качваш ще ме накараш да се пробвам още веднъж.
То проблема ми е ясен,но като гледам чакането май си заслужава.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -6.5 (25-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 748 times
Been thanked: 1922 times

Мнение от Kiril Donov » 02 юни 2021, 21:27

Трайко, вече знам, че температурите през зимата им идват ниски и затова започват да хвърлят листа след Нова Година. Плодовете обаче ги държат, а започват да ги хвърлят чак към края на април. То тогава започва и по-буйният растеж на новите листа. Последно намерих паднал зелен плод на земята преди няколко дни. В същото време започнаха здраво да зреят, като качеството вече си е каквото трябва. Първите плодове не бяха нещо кой знае какво. От сега до края на лятото обаче ще берем истинска тропическа папая. Проблемът е, че сега започват да зрея зимните плодове, които са много по-дребни. От сега нататък започват да излизат много едри плодове, но повечето от тях едва ли ще узреят до есента и ще останат за зимата, когато не зреят и реално една част ще паднат зелени напролет. Само някои ще узреят, но първите няма да са толкова хубави... и така се върти кръгът всяка година.

Georiev
Регистриран: 01 авг 2021, 12:35
Район: Чирпан
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от Georiev » 01 авг 2021, 12:45

Здравейте имате ли опит с отглеждането на папая с LED осветление за растеж през зимата ? Пробвах с цитруси и манго тази зима - без проблем бяха при 6-8 градуса в мазе

veso
Любител на южните растения
Регистриран: 25 юни 2016, 15:20
Район: София кв. Орландовци
Надморска височина (m): 521
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -21°С
Минимум последна зима (°C): -17,2°С
Has thanked: 713 times
Been thanked: 38 times

Мнение от veso » 17 сеп 2021, 12:43

Kiril Donov написа:
15 май 2021, 10:44

Това лято ще имаме растения също и от тайландския сорт 'Holland', както и от известния сорт 'Solo'.

Г-н. Донов, ще има ли скоро, от споменатите сортове?

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): -8,7°С(24.01.2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ISTARA26
Has thanked: 553 times
Been thanked: 361 times

Мнение от perperikon » 18 сеп 2021, 07:42

Тази година си дадох почивка, но догодина отново ще пробвам да узрея папая в земята, на открито. Опитът с папая учи, по-скоро отказва, но луд умора няма! <he-he> Смятам да спечеля време, като я засадя още през Април с известна защита. Миналия ден купих последната "Red lady" - педя изнежено растение. Чудо ще е, ако успея да го издундуркам до пролетта! Идеалният вариант ще е, ако Киро пусне нови растения през пролетта!?

Added in 5 hours 17 seconds:
А, качили нови количества! <thumbup>
Последна промяна от perperikon на 21 сеп 2021, 15:53, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 21 сеп 2021, 10:51

veso написа:
17 сеп 2021, 12:43
Г-н. Донов, ще има ли скоро, от споменатите сортове?
Не. От Холанд излязоха само няколко растения и имам само едно голямо в земята, на което зреят плодове. Изглежда семената не бяха жизнени. Ще опитам отново догодина от мои семена. А Соло също очаквам да има догодина напролет.

perperikon

Мнение от perperikon » 20 окт 2021, 16:09

Радвам се, че пролетта ще има малки папаи в Палмцентър - ще си взема! Заинатил съм се обаче да избутам до пролетта една малка, която взех преди 2-3 месеца. Нямаше много късмет - засуших я и изгуби повечето листа и сега крепя едни малки. Купих й даже една малка специална LED лампа за осветяване на растения.
Имам въпрос: При това ниско слънце, има ли смисъл, когато е топло да я изкарвам да я пече директна слънчева светлина или зад стъкло е достатъчно!?

Predator 70
Регистриран: 21 авг 2018, 16:53
Район: Бургас
Has thanked: 71 times
Been thanked: 145 times

Мнение от Predator 70 » 20 окт 2021, 19:31

perperikon. Аз лятото сях три за ексерименти,преди 10 дена прибрах едната и вече си хвърли половината листа. Другите две въпреки ниските нощни температури на вън нямат дори жълтеещо листо,явно светлината на открито е от най-голямо значение.

spoxx
Регистриран: 12 яну 2021, 17:17
Район: Варна
USDA zone: 8a
Минимум последна зима (°C): -7 21/22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times

Мнение от spoxx » 20 окт 2021, 20:22

Вдъхновен от темата за папая и от експериментите описани тук , аз също си взех лятото две бройки папая .Първото което искам да разбера е ,дали ще успея да ги съхраня живи до пролетта.За целта още в началото на октомври ги прибрах ,едната на топло до прозорец,другата на място на което ще държа и цитрусите.За тези 20 дена откакто са прибрани , тази която е на топло (не ,че съм почнал ежедневно да отоплявам) вече изгуби 2 листа и няма видим нов прираст ,единствено малко се изправи (беше наклонена на една страна като я прибрах ,и аз я сложих с "гръб" към прозореца ,след което взе да търси слънцето и листата се обърнаха),другата която е на по хладно място и не толкова добре осветено ,засега няма дори пожълтяло листо ,но и тя също няма видим прираст.И на двете папаи трудно им изсъхва пръста и съм ги поливал май само по веднъж.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 25 окт 2021, 21:32

perperikon написа:
20 окт 2021, 16:09
... При това ниско слънце, има ли смисъл, когато е топло да я изкарвам да я пече директна слънчева светлина или зад стъкло е достатъчно!?
Няма смисъл да я вадиш през деня, трябва да я вадиш на хладно през нощта. От топлите нощи се получават проблемите.

perperikon

Мнение от perperikon » 28 ное 2021, 09:32

Изглежда, че за оцеляването на малка папая през зимата в домашни условия, решаващо ще се окаже допълнителното осветяване! Както моята беше останала практически без листа, ако не й бях включил досветка с мини спот grow LED лампа, то досега да е загинала, сочи предишния ми опит. Сега изкара 2 неголеми листа, надявам се следващите да са по-големи, а през Април да е в добра кондиция за засаждане в земята!? Лампата е много интересна - на цокъл E27 и плоскост с диаметър само ~4 см са сложени голи LED-диоди, които светят с различен цвят(nm,дължина на светлината). Малко лилавее светлината. Не е скъпа(6-7лв.), но доста рових в нета, докато ми изкочи доставчик от България.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 21 май 2022, 14:28

Опитахме 5 различни сорта папая в последния месец. Така се получи, че намерих Ред Лейди последна и я опитахме едва днес. Мога откровено да кажа, че тази папая е най-вкусната от всички, които опитахме. Най-сочна, най-сладка... истинско удоволствие за сетивата.
Все пак, за да съм справедлив трябва да уточня, че само тази папая беше произведена на място във Флорида. Всичките други сортове бяха произведени в Мексико и Гватемала. А както знаем, от там пътуват известно време и се берат по-зелени. Ред Лейди го купих от един щанд край пътя в Хоумстед, южно от Маями.

Моят опит в оранжерията ми показва, че папаята Ред Лейди расте най-добре при моите условия и само тя плододава надеждно. Но един човек във Фейсбук показва растения с плодове и твърди, че при него папаята Марадол се държи най-добре. Ето защо, скоро ще пуснем в продажба два сорта папая Марадол, Ред Лейди, Тайнунг и Формоза от Гватемала. Така всеки ще може да ги пробва за себе си.
Когато са готови и ги кача онлайн, в описанието им в сайта ще напиша всичко, което към момента мога да препоръчам за успешното им презимуване и плододаване при нашите условия.

Ето папаята Ред Лейди, която нарязахме днес. От нея ще имаме растения F2. Обаче вече имам и оригинално растение F1 от специализиран разсадник, което е вегетативно размножено и отговаря 100% на описанието на сорта. Цветовете на този сорт по принцип трябва да са двуполови и да се самоопрашват. От това растение и аз ще размножавам материал F1, но няма да са никак евтини, затова трябва да ги купуват само хора, които могат вече успешно да отглеждат папая.
Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
perperikon (21 май 2022, 22:46) • veso (22 май 2022, 18:23)
Rating: 13.3%

perperikon

Мнение от perperikon » 21 май 2022, 22:46

Кандидат съм. Ще вкореняваш разклонения от F1 ли?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 22 май 2022, 14:58

Да. Така ги размножават в разсадниците. Моето растение дори има табелка Liner plant, т.е. от него са събирали материал, преди да го купя. А като му видях корените, то също е от резник. От 5 години търся да си купя отново такова растение, но и във Флорида са дефицитни явно. Последно бях намерил през 2017 г. Тогавашното растение обаче стана голямо дърво и нямаше как да се извади от земята. А по-късно го унищожиха новите хора, които сега живеят в тази къща. Наскоро минах от там и няма следа, те не обичали да ядат папая и даваха плодовете на съседите.

Тези дни намерих няколко паднали плодове под едната ми папая Red Lady F2. Явно са недозрели, но по това време обикновено падат част от плодовете, които са зимували. На вкус са доста приятни и сладки, но нямат нищо общо с оригиналната Ред Лейди, нито на вкус, нито на вид. Ще видим F1 какви плодове ще даде при мен.
Изображение

След първата година, наложи се да отрежа на около 1 метър най-голямата ми папая, но никога повече не успя така да се отрупа с плодове. Стигнах до извода, че трябва не просто да режа дърветата, а да ги подменям с млади растения. Така правят и в плантациите.

veso
Регистриран: 25 юни 2016, 15:20
Район: София кв. Орландовци
Надморска височина (m): 521
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -21°С
Минимум последна зима (°C): -17,2°С
Has thanked: 713 times
Been thanked: 38 times

Мнение от veso » 22 май 2022, 18:26