Aвокадо, Avocado, Persea americana

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 107 times
Been thanked: 237 times

Re: Aвокадо, Avocado, Persea americana

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 09 фев 2018, 04:28

Maria-Joanna написа:... възможно ли е по време на цъфтежа на авокадото пчеличките да го опрашват от другите цъфтящи. Или пък има различни сортове - едно- и дво- домни?

Първата част на въпроса едва ли има нужда от коментар - нали не мислите, че има как да опрашим Авокадо с прашец от ябълка или череша, например?

По втората част от въпроса - Авокадото си е еднодомно. Просто някои от сортовете не могат да се самоопрашат и е нужен прашец от друг сорт. Също както при бадемите. Във Флорида обаче е пълно със самоопрашващи се дървета, явно самоплодните сортове не са чак такава рядкост.

Двудомно растение означава, че има отделни мъжки и отделни женски растения, както е при Фисташката (Шам-фъстък). Авокадото е еднодомно, в едно растение се намират мъжките и женските репродуктивни органи.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 11 фев 2018, 23:09

Kiril Donov написа:
По втората част от въпроса - Авокадото си е еднодомно.

Благодаря. Там бяха съмненията ми, защото в темата често се споменава опрашване i още едно растение - сорт. И не очаквам ябълка или круша да могат да опрашат авокадо. Затова изброих съществуващите цъфтящи растения.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Потребителски аватар
kukuruzius
Регистриран: 14 фев 2018, 08:14
Район: София/Карлово
Надморска височина (m): 560
Любимо растение: Всички екзотични
Любим плод: Авокадо
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от kukuruzius » 15 фев 2018, 14:40

Здравейте,
Да се притеснявам ли за голямото ми авокадо? Преди 10-тина дни започна да цъфти и два-три дни след това му пожълтяха половината листа буквално за един уикенд. Другата половина са си свежи и зелени (4 дни след това) и продължават да се развиват цветните пъпки. Гледах за акари и мисля, че няма. Добра идея ли е да го наторя сега? Още е вътре и преди 20-и март едва ли ще го изкарам навън..

Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 фев 2018, 16:23

Не може ли да е плъно до стъклото на прозореца?

Потребителски аватар
kukuruzius

Непрочетено мнение от kukuruzius » 15 фев 2018, 17:07

Този прозорец е на стълбището и е по-малък, но след 12ч. на обяд получава достатъчно светлина растението. Цяла зима си изкара на това място (температурата е 15-16 градуса в работните дни и 10-12 през уикенда). Ще го преместя утре на топло до по-голям прозорец, но се чудя дали да го наторя и с какъв тор.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 фев 2018, 17:54

Сега не трябва да го торите, преди да излезе навън. Не му е нужна и повече топлина. Напротив - трябва да е на по-хладно, но го сложете плътно до стъклото!

honcha
Регистриран: 07 яну 2017, 18:20
Район: Димитровград
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от honcha » 25 апр 2018, 13:24

Здравейте, търся си резници от авокадо, за да се опитам да облагородя моите. Имам 3 растения на на по 2-3 години. Не са много големи, но бих желал да опитам. Ако някой може да предложи ще съм му много благодарен.

Потребителски аватар
kukuruzius

Непрочетено мнение от kukuruzius » 27 апр 2018, 21:57

Kiril Donov написа:
15 фев 2018, 17:54
Сега не трябва да го торите, преди да излезе навън. Не му е нужна и повече топлина. Напротив - трябва да е на по-хладно, но го сложете плътно до стъклото!
Още тогава го преместих до прозореца, но въпреки това продължиха да му капят листата и накрая останаха само 4 листенца.. За щастие подранилото лято го върна в час :) сега изглежда така:

Изображение

Мисля, че цъфтежа и недостатъчната светлина са причината да се престори на листопадно :)
Още има цветове, но не връзва плодчета, въпреки че е навън и е лято <tropical> затова му взех другарче Hass, което да помага за опрашването догодина.
Голямото е от Палм център-г-н Донов, знаете ли какъв сорт е?
Има ли някой от форума, който е отгледал плод от авокадо в България?

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 30 апр 2018, 23:30

Здравей градски,аз съм голям фен на авокадото и ще отдам всичко от себе си да отгледам плод на авокадо в БГ.В една оранжерийка имам 2 семенака ,които сигурно са вече 6,7,8 годишни,с доста дебели стебла,и рязане яко по два ,три пъти е годината ,понеже не се побират във височина,още се инатят и не цъфтят.Имам сорт Бейкън който цъфти 3 години вече и не връзва ,трябват му другарчета.Вече имам още 2 нови сорта присадени растения които засадих до тях. отделно и на семенаците-дъртаци присадих 4 калема от плододаващо авокадо,които се държат много добре ,зелени от половин месец и дори двата са вече с нови листа.Ще оставя клони и от семенаците за четвърти ,пети вид/сорт/време им е вече да цъфтят.Отделно имам големи приятели също манияци да отгледаме в БГ плодове от явокадо и те като мен са се заели сериозно,и ще търсим още видове.Сега разучават как да вкарат в БГ авокадо без костилка,някакъв сорт ,много скъп и плодовете се използвали в най шикозните ресторанти по света на страшни цени.Общо взето мераци имаме ,но е трудна работата,Според моите приятели ,авокадата били ,мексиканска група,американска група,на едните мъжките цветове цъфтяли сутрин,женските следобед,на другата група обратното,сериозна мистика се оказа ,но няма да се спрем докато не покажем дървета в БГ отрупани с плодове от авокадо и откъснати узрели ,а не от големите вериги ,брани на зелено и така на татък.Аз съм един от хората в Бг който се надявам да ям от собствено дърво от този невероятен плод,толкова полезен,че нямам думи.Когато се прибереш в Карлово ,можеш да ми се обадиш ,има какво да се види и сподели.
Последна промяна от reimbrant на 01 май 2018, 17:03, променено общо 1 път.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
kukuruzius

Непрочетено мнение от kukuruzius » 01 май 2018, 07:20

Здравей Райчо,
Да прави са за групите, и аз съм чел за "type A" и "type B" авокадота и че трябва да са по едно от двете групи за да се опрашват успешно. Въпросът е, че навсякъде, където се продават, не се споменава сорта или пък са "бейкън" и "хас". Аз също съм голям фен на авокадото и ми е мечта да бера плодове от собствени дървета, но май наистина ще се окаже трудно. Мисля, че няма друг плод, който така добре да се връзва с чесън и анасонлийка хаха :) Както и да е, с желание всичко се постига, така че продължаваме с опитите докато успеем. През септември ще ходя до Испания при един приятел и наблизо намерих една ферма за авокадо, където отглеждат различни сортове. Мисля да ги посетя и да поразпитам за ключовите моменти в отглеждането, а и евентуално да се сдобия с някой нов сорт от там. Преди месец и аз пробвах да ашладисам четири семенака, но само единия калем още е напълно зелен и има обещаващи пъпки.. Накрая ще съберем различни сортове и съм сигурен, че ще се получат нещата. Иначе миналата седмица два пъти ходих до Карлово и даже се сетих, че си някъде наблизо като си сменях гумите в паладата :) Следващия път ще ти се обадя да се видим и да споделим опит :)

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Непрочетено мнение от reimbrant » 01 май 2018, 12:12

За мен ще бъде чест да се срещнем,опознаем,споделим опит.Магията ФЛОРА прави чудеса и събира уникални хора.Аз в момента съм в обкръжение на страхотни ботаници,просто нямам думи.Заливат ме със чудеса от зелената мания,и аз се представям на ниво ,в моите линии,и просто сме много щасливи че помагаме на България да стане по зелена,по екзотична,и приятно място за живеене.Ще ми бъде много приятно да се видим и обменим опит. <wine> <cheers2> <tropical>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 май 2018, 20:13

Наблюдавам доста дървета в града във Флорида, където живеем в момента (казва се Бока Ратон). Почти всички са единични дървета, които растат без други растения Авокадо наблизо. Някои вероятно са от семе, а доста вероятно са купени като облагородени. Едно от дърветата е в градината на един приятел българин, който ми даде доста информация, както и за другите му дървета, които е захванал от семе (Карамбол, Манго, Джаботикаба, няколко различни сорта Кокосови палми, Кафе). Факт е, че всички тези стари дървета Авокадо, плододават без да се опрашват от други дървета наоколо. Лошото е, че до сега не намерих някой, който да може да ми каже някакво име на сорт.

Added in 10 hours 3 minutes 59 seconds:
Така се случи, че като написах горните редове, въпросният човек - българинът Пламен ми се обади, за да го посетя. Имахме уговорка да му облагородя разни семеначета от Манго, които растат из градината. Този човек и семейството му са сред първите българи, заселили се в Бока Ратон преди повече от 25 години. Тогава е засадил от семена това Авокадо, както и едно огромно Манго, за което ще напиша в съответната тема.

Авокадото му вече е прецъфтяло и е образувало малки завръзи.
Изображение

А това е Пламен пред дървото.
Изображение

Днес, след по-внимателен оглед, открих едно Авокадо в съседен двор. Пламен отглежда и кошери с пчели (кошерите са точно под дървото Авокадо), затова опрашване със сигурност се получава. Явно неволно ме е заблудил при предишните ни разговори.
Между другото, освен пчели и домашен мед, у тях си правят домашен хляб (тук хубав, истински хляб почти не се намира, освен в един руски магазин), кисело мляко и домашна бира. Мислех, че съм успял да го науча и да си прави домашно сирене, но днес ми каза, че все още не му се получава.

Тези дни ще ида до един голям разсадник с много сортове плодни дървета. Ще намеря добри универсални опрашители за Авокадо и ще ги осигурим в България. Залагайте подложките!

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 02 май 2018, 06:58

Благодарим много. <wine>

Потребителски аватар
kukuruzius

Непрочетено мнение от kukuruzius » 02 май 2018, 10:02

Подложки има :D Чакаме с нетърпение!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 май 2018, 05:24

Калеми за вас тримата с Райчо и Трайко, ще има догодина. Но няма да ви давам калеми, защото ще са в много ограничено количество в първите години. Затова аз ще ви облагородя подложките, ако ми ги донесете. Аз мога да ги облагородя с малко калемче, а ако ви давам на вас, трябва да ви изпратя цели клонки, с които иначе бих облагородил десетина растения. Затова се надявам на разбиране. Предложението важи само за вас тримата, защото имам личен ангажимент. За други хора не мога да обещавам нищо, защото все пак целта е да произвеждаме облагородени растения за разсадника.

На този етап ще работим със следните сортове Авокадо:

1. Choquette (Чокет)
- хибриден сорт между родители от Карибската (т.нар. "West Indies") и Гватемалската групи, който е сред най-ценните сортове Авокадо с много едри плодове. Такива плодове при нас не се продават, а във Флорида са доста скъпи и това не е случайно - вкусовите им качества са отлични. Сортът Чокет плододава обилно и редовно. Цветовете са тип "А". Плодовете узряват във Флорида от октомври до края на декември.

2. Miguel (Мигел) - още един великолепен сорт от Карибската група. Цветовете са тип "B". Плодовете са много едри, узряват във Флорида от август до края на септември.

3. Monroe (Монро) - отново един от най-добрите сортове Авокадо от Карибската група. Цветовете са тип "B". Плодовете са много едри, узряват във Флорида от ноември до края на януари.

4. Plamen (Пламен) - това е сортът на моя приятел Пламен, който живее в Бока Ратон, Флорида. Засадил е дървото от семе преди трийсетина години. В момента дава огромни и много вкусни плодове. Растението е от Гватемалската група, но пропуснах да му видя цъфтежа и засега не знам от коя група са цветовете му. Зрее към края на лятото. Пламен не го е подрязвал никога, затова дървото се претоварва при плододаване и на следващата година не ражда почти нищо. С правилна резитба, алтернативното плододаване може да се избегне. Заради необичайно големите му плодове (по-едри са от едър грейпфрут и тежат до 2 килограма), реших да размножа от този сорт.

5. Brogdon (Брогдън) - студоустойчив хибрид между родители от Карибската и Мексиканската групи, с много добри плодове. Много разпространен във Флорида и всички южни щати до Калифорния. Този сорт е много ценен от любителите на гуакамоле (и аз съм между тях, жена ми го прави вълшебно). Цветовете са тип "B". Плодовете са средни до едри, узряват във Флорида от август до края на октомври.

6. Lula (Лула) - един от най-известните и ценени сортове във Флорида, кръстоска между родители от Гватемалската и Мексиканската групи. Сортът е известен с голямата си студоустойчивост и отличното възстановяване след големи студове, както и с перфектното си качество на плодовете. Цветовете са тип "А". Плодовете са средни до едри, узряват във Флорида от октомври до края на декември.

7. Mexicola (Мексикола) - определян от редица изследователи като най-студоустойчивият сорт Авокадо, при това - с отлично качество на плодовете. Разбира се, че е от Мексиканската група, защото само сортовете от тази група, издържат толкова на студ. За сорта Мексикола се твърди, че може да понесе краткотрайни студове до -10°C без сериозни повреди и да плододава през следващото лято. Ако някой сорт има потенциал за отглеждане в неотопляеми найлонови оранжерии в Южна България или на открито по най-южното Черноморие, то това е този сорт, придружаван от Лула и Брогдън за взаимно опрашване. Цветовете са тип "А". Плодовете са дребни, узряват във Флорида от август до октомври. Започва да плододава рано и ражда редовно.

Всички тези сортове се описват като само-опрашващи се и всички разсадници из Флорида твърдят, че е така. Разбира се, при наличие на подходящ друг сорт-опрашител, плододаването и на двата сорта ще е много по-добро.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Облагородяване на Авокадо, Persea americana
    от chicholyubo » 21 фев 2014, 11:01 » в Авокадо, Avocado (Persea americana)
    30 Отговори
    7436 Преглеждания
    Последно мнение от pdd
    17 фев 2019, 22:51
  • New post Agave americana, Американско Агаве
    от ivo.tr » 29 ное 2011, 21:04 » в Род Агаве (Agave)
    149 Отговори
    18024 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    21 авг 2016, 18:01

Върни се в “Авокадо, Avocado (Persea americana)”