Вишни

Отговори
Иво Некитов
Любител на южните растения
Регистриран: 08 мар 2021, 16:06
Район: Видин, София
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Минимум последна зима (°C): -9
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/ba ... achovo.htm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 58 times

Вишни

Мнение от Иво Некитов » 22 апр 2021, 09:36

Не обичам да си създавам внезапно работа, но вижте какъв е случаят.
Вчера минах през ранчото на един авер в равнината до града. Тая пролет е продал хиляди фиданки, сръбско производство. останали са му само няколкостотин вишни и понеже вече времето изтича, а те са присадени, но на гол корен в момента, не са в саксии, ми подари...12. Искаше и повече, но решително отказах) То и аз имах намерението да взема само 2 броя, но ме дожаля за другите.

Та днес или утре заран ще ги засадя в единия край на големия двор, белким се хванат. Вишните били от някакъв много як сръбски сорт, огромни, с балансиран вкус, каквито изнасяли с хиляди тонове в Европа.
Ще го напиша тук като го видя пак другата седмица човекът, защото за пръв път чувам това име на сорта.
Умерен песимист съм за това дали ще се хванат толкова късно, затова приемам съвети от опитни овощари. Но личен опит, гугъл и аз мога да ползвам. <bananas>

Added in 29 seconds:
ПС Киро, не намерих обща вишнева тема, ако има, извинявай, събери ги.

Added in 12 minutes 5 seconds:
ППС Някои общи неща по памет за тези овошки, които съм запомнил, без да ползвам "Гугъл обща култура".
Най-важното за мен - от вишни става единственото червено не-гроздево вино, което може да се сравнява с истинското такова. Разбира се, вино става от всеки плод, но тук говорим за най-близка прилика с истинското - от грозде.
За това, колко са полезни за кръвта, стомаха и т.н, няма да споменавам. Доколкото знам, листата също участват в някакви билкови смеси.
Всъщност, заради плътния цвят, киселинност и сочност, от тях стават както сиропи, така и за мен едни от най-хубавите сладка. Стига да има кой да му се занимава. Заради сравнително късният цъфтеж, обикновено не са застрашени от повратни студове.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (17-Feb 2021)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1367 times

Re: Вишни

Мнение от Kiril Donov » 22 апр 2021, 14:18

Не е късно, ще се хванат.

Иво Некитов
Любител на южните растения
Регистриран: 08 мар 2021, 16:06
Район: Видин, София
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Минимум последна зима (°C): -9
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/ba ... achovo.htm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 58 times

Re: Вишни

Мнение от Иво Некитов » 22 апр 2021, 16:33

Хайде готово :) Слагаме още 12 дръвчета на кармичната си сметка в плюс!))

Отговори