Отглеждане на домати в оранжерия целогодишно

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -5.6 на 08.01.2010
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/ https://meter.ac/gs/nodes/N197/history.html
Has thanked: 273 times
Been thanked: 422 times

Отглеждане на домати в оранжерия целогодишно

Мнение от zack » 19 яну 2020, 00:47

Привет,
От доста време се питам дали е възможно отглеждането на вкусни домати и т.н. целогодишно. Ако обичате доматите знаете, че това, което се продава в момента в магазините е всичко друго, но не и домати. Четох, че в други държави има хора, които дори при доста сурови климати отглеждат домати, чушки и т.н. през цялата година в поликарбонатни оранжерии, та се питам, дали някой има представа какво се изисква и как са на вкус? <wine>

Идеите ми основно се въртят около поликарбонат, вентилатори, тръби под земята с вентилатори и не на последно място светодиодно осветление, което да свети няколко часа повече. Не денонощно, а няколко часа. Предполагам повече светлина ще е нужна за растенията? Гледам, че в Алиекспрес вече има доста избор на светодиодни лампи за оранжерии с подходящата комбинация от светодиоди и дължини на вълната. Преди години го обсъждахме това, но тогава все още не бяха популярни - viewtopic.php?f=7&t=1149&hilit=LED

Има дори разни готови Е27 лампи в Алибаба, които са в LED комбинации като тази - 42 Red + 18 Blue + 6 White + 6 IR + 6 UV <wine>

Сега като разглеждам, съотношението на диодите при различните лампи е различно. Ще трябва повечко четене май <wine>

Изображение

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -17,5°C
Has thanked: 145 times
Been thanked: 36 times

Re: Отглеждане на домати в оранжерия целогодишно

Мнение от Slavyanski » 19 яну 2020, 01:10

Не искам да се заяждам, но на мен специално ще ми втръсне да ям домати целогодишно (и не го и правя). Има толкова много други есенно-зимни зеленчуци, които са супер. Не знам откъде идва това обсебване от доматите. Но наистина това дето се предлага в момента е жалко подобие. Насила хубост не става...

Та думата ми е, че и да стане - мисля, че ще омръзне. Примерно, райски ябълки много обичам, и тази година ядох повече отколкото всяка предна година - до степен, че след два месеца просто ми се отяде. Не че не бяха хубави, но някак се наситих и дори ябълките (обикновените) ми станаха по-вкусни. Обичам разнообразието.

Простете, ако излизам от темата, но наистина не мога да разбера това желание у мнозина за зимни домати. На туршия са супер :)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (17-Feb 2021)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 575 times
Been thanked: 1532 times

Мнение от Kiril Donov » 19 яну 2020, 10:58

Slavyanski написа:
19 яну 2020, 01:10
Не искам да се заяждам, но ...
Аз също не искам да се заяждам, но темата не е дали да ядем домати през зимата, а как точно да бъде изпълнена оранжерията и как да стане отглеждането. Кой колко обича да яде домати - не е предмет на тази тема. За тези неща се отваря нова тема или се пише в чата.
После ще изтрия последните две мнения.

Иво Некитов
Регистриран: 08 мар 2021, 16:06
Район: Видин, София
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Минимум последна зима (°C): -9
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/ba ... achovo.htm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 129 times

Мнение от Иво Некитов » 01 сеп 2021, 12:54

Зак, сега виждам тая тема. Тя е актуална за мен от 15-ина години и съм попрочел, но малко. Повече имам частични експерименти с различни растения, засадени, самозасадени и "взети под патронаж" с напредването на есента.
Точно последната снимка на колтуците горе е свързана с първоначални тестове за реализацията и.
Ще пиша и повече, когато има какво, но ето някои кратки наблюдения:
1. Вкусът. Вкусът на зимните домати, ако не са специално подбрани сортове, е като пластмасата в магазина.
2. Много добър компромис е (вече имам опит, но в оранжерийни условия в саксии и на зимната много добре осветена тераса на село) ултракъсното отглеждане на трайни истински домати - примерно до около Никулден, в Сандански, заради повечето есенно слънце - до Коледа, евентуално. Обиране на всичко в касетки преди мраз и консумирането им до нова реколта, нова реколта - примерно април, ако се направи разсад и топла оранжевия зимата плюс умерена досветка. Лично аз смятам да ползвам първоначално някакви обикновени растителни 'силвании", но ако някой смята, че има по-добри варианти, да опита и евентуално - сподели.
3. Най-труден е периодът 20 ноември-1 февруари, най-грубо. Тогава без яка досветка няма да се мине, а според мен яка досветка=пластмасови домати (може и да греша!) И 4, личен опит от 20-ина години със случайни семенаци и прибрани отвън такива в късна есен. Много по-добре е тъмният период 20.10-20.02 да бъде посрещнат от някакви големи вече растения. Да се садят сега семенца все още може, но след началото на октомври е безскмислено, според мен. Пак да напомня, че идеята на тая тема не е професионални оранжерии за опаковане на безвкусна пластмаса под форма на домат, а нещо по-истинско.
И накрая: Всеки ВСЕКИ зелен домат от 1.09 до Никулден, откъснат и оставен в покой, узрява. Някои остават леко по-кисели и сухи, НО според личния ми вкус, са обиколки пред и класи над магазинните домати. Просто, за разлика от сегашните, летни домати, им се слага повечко зехтин.

На последно място, важно уточнение. В наша полза е промяната на климата. Безмразовият период при мен за 20 години средно е по-дълъг с 30-40 дни и е близък до тоя на Сандански от миналия век (230-240 дни, стигал съм и 270), а тоя на Сандански сега гони и често догонва 300 дни. Така че да се уповаваме на "опита на старите градинари" е много хубаво в конвенционалните периоди, но това частично би ни сковало и лишило от многобройни уникални и нови възможности при подобни експерименти като този в темата..
И полу-офтопик.
Има хора, аз съм типичен представител, които обожават домати. Половината летни дни вечерям само домати и малко сирене и само понякога за десерт изяждам една пържола : )) Разбира се, никакво тъпкане с хляб, самите домати, имайки под ръка 10-15 сорта, са с различни по своему вкусове. Ако мога да ям поне задоволителни (зимата, сега тройкаджиите отиват за кокошките) домати, бих ял цяла зима. Ако някой не иска да прави това, това е негов избор, както моят - мой и не го натрапвам никому!
These users thanked the author Иво Некитов for the post (total 4):
zack (01 сеп 2021, 13:13) • Kiril Donov (01 сеп 2021, 15:45) • veso (01 сеп 2021, 20:30) • sky_guitar (03 сеп 2021, 01:44)
Rating: 28.6%

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -5.6 на 08.01.2010
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/ https://meter.ac/gs/nodes/N197/history.html
Has thanked: 273 times
Been thanked: 422 times

Мнение от zack » 01 сеп 2021, 13:20

Иво, замислих се за различните сортове чери домати. Дали имаш повече опит с такива. На мен ми се струват по-издръжливи и с по-наситен вкус и се питам, дали не може да се мисли в тая посока за зимните домати. <wine>

Иначе си прав. Най-добре е да успееш да ги запизиш до късно на растенията, а след това да ги съхраняваш и да имаш вкусно мезенце за зимата. <wine>

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 01 сеп 2021, 17:14

Черитата, бивайки по-дребни, съответно изискват по-малко ресурс от растението от един обикновен размер домат (за едрите трябва да забравим зимата). Не съм експериментирал с черита, но според мен сортът Сънголд, с невероятния си летен вкус и родовитост би бил перспективен, евентуално запазвайки дори една десета от него късна есен/зима.
Евентуално ще пробвам догодина, сега запазих семена. макар, че и оставяне/вкореняване на колтуци, особено с оглед на подбор на растенията, също има резон. (С колтуците много трябва да се внимава, защото половината сортове или мн голяма част от тях по някое време се самозадънват и правим дупка в морето, язък за усилията. Трябва да се избират сортове с неограничен растеж. Такива прима виста от личен опит са черните черешки, Аурига, Мъжкият, от хибридите - Ръгби, Пинковете и т н).
Както виждаме по магазините, дребните сортове, не чери, са най-добро решение (Рома или хибриди тип Рома, по хипермаркетите след януари дори донякъде го докарват на оттенък на истински вкус!).
Аз имам отличен опит с Ци Би Ю от преди 6-7 години. Бях засадил 20ина стръка и на следващата година в близост до това място ми беше сглобяемото басейнче. Септември при изпразването му поникнаха няколко туфи от миналогодишни паднали и зарязани домати. оставих само 2-3 растения от туфа и...ноември започнах да бера доматчета, докато не ги попари някаква предникулденска слана. никакви покрития, никакви грижи, освен 1-2 поливания октомври.
При тогавашните есенни условия, със сегашния акъл (тогава нямах и истинска оранжерия) и възможности, щях да имам пресни домати за Нова Година.
Затова казвам, че зависи от есента. Да напомня, Ци Би Ю са средни към дребни, с размер на средно кокоше яйце (но кръгла форма, не овални като Прю или Рома) и уникален за такъв срв дребен домат вкус, подчертано месест, не излишно сочен. Но е салатен, макар заради не многото си сок да става и за консервиране.
Та някъде в тая насока трябва да се търсят подходящите ултракъсни сортове, заедно с експериментирането с черешки.

Added in 9 minutes 6 seconds:
Чисто интуитивно, черните черешки, рожба на лятото и типични растения на дългия ден, макар много мощни растения, трябва да изключим. Евентуално споменатите червени такива, с интензивен вкус, сортовете не са 1 или 2. Мисля, трябва да изключим и жълтите: имам в момента 5-6 растения навън, зреят с неохота, вярно, в предиобедна сянка докъм 10 са от една комшийска тъпа джанка.
Все пак, догодина ще пробвам 1-2 растения черни черешки, няма по-добър съдник от емпиричния опит.

vutov
Регистриран: 24 яну 2016, 20:40
Район: Varna
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Мнение от vutov » 04 сеп 2021, 12:35

Гледах статистиката за продължителността на деня в различните региони. За 22 декември са:
Анталия 9:38
Алмерия, Испания 9:38
Aswan, Egypt 10:39
Сандански 9:10
Варна 8:59
Пловдив 9:06
Видин 8:53

Разликата с Турция и Испания от където идват всички зимни домати е около 30 минути.
Със сигурност процента слънчево греене е голямата разлика, но ми е интересно дали там се налага доосветяване?

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 04 сеп 2021, 17:40

Ако искаме хубави домати от нормални сортове, няма как да минем без досветка. Иначе имаме пластмасата от оранжериите в споменатата Турция - "професионални" хибриди, успяващи и на по-къс ден. Ноо. Това са мои домисли, нямам опит с конкретно това и просто разсъждавам, така да се каже умозрително, на празен ход. : )
Аз за догодина се снабдих със семена от два ултраранни северни руски сортове - Ямал и Полярник, ще ги видим дали най-накрая ще имам зрели домати през май.

vutov
Регистриран: 24 яну 2016, 20:40
Район: Varna
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Мнение от vutov » 09 сеп 2021, 17:40

https://www.sundropfarms.com/our-technology/

We use the sun’s energy to produce freshwater for irrigation. And we turn it into electricity to power our greenhouse to heat and cool our crops.

Случайно попаднах на тази оранжерия в Австралия.
Малко е оффтопик по темата, като изключим факта, че в нея отглеждат домати, но ми стана интересно.
Проверих, че тази оранжерия се намира на 32 градуса Южна ширина. И въпреки това използват някакви космически технологии за отглеждане.

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 09 сеп 2021, 18:29

Без дори да я отварям (ясно е, че на ширината на Асуан в Египет, макар и на другия тропик, домати може да се отглеждат целогодишно), само да вметна, че 95 на сто от дейностите, които уж са ултра мега турбо еко и модерни, всъщност са имитация и манкиране на дейност. Или обикновена дейност, облечена в подобни екоидиотии и пиар.
Или модерни идиотии, каквито са, примерно и изцепките на Мъск с пътешествията до Марс. Цели се да се впечатлят "инвеститорите" и да бъдем ултраяки и модерни. Реалната дейност е няколко процента, ако изобщо има такава. Лошото е, че почти никакви новости няма в това маркиране на дейност, имам предвид нови подходи. Всичко е добре изтупано от прахта старо, от времената на истинската наука в края на миналия век, по-точно втората му половина. Дори прословутитр Тесли - вярно, много са яки на външен вид. Но имат ли 7-900 километра пробег в една нормална европейска зима? Едва ли. Същата технология от миналия век, с леко модернизирани батерии и инженерни решения по самата кола, които обаче нямат нищо наистина революционно ново.
Та и за доматите на 32 градуса ширина през зимния съответен период вероятно е необходимо само подбор на сорта, защото денят няма да е 13-14, а примерно 11 часа. Чисто умозрително :) Вярно е, че оригиналните Томатьл са типични растения на дългия ден, но съм абсолютно убеден, че и 11 часа му вършат работа, ако разполага с перфектни температурни условия. Сън дроп. Май а...с дроп. Всъщност, не май, а на пилетата и кокошките вършат идеална работа. Няма по-добра тор.

Added in 6 minutes 7 seconds:
ПС Прочетох им страницата - едно към едно каквото очаквах– дизайн и пиар тип нулеви емисии))) Дестилиране на морска вода и поливане с нея, едновременно охлаждане на оранжериите с морска, всичко от електричество от слънцето :)))

Сега да видим торовете, които ползват (щото с дестилирана вода няма как да стане) и най-вече: цената на продукцията при тая турбоултрамега еко технология.
These users thanked the author Иво Некитов for the post:
sky_guitar (23 сеп 2021, 01:17)
Rating: 7.1%

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 69 times
Been thanked: 289 times

Мнение от Бобсъна » 09 сеп 2021, 21:14

Нищо космическо няма в тая оранжерия...да не забравяме че в някои от Емиратствата в Залива до 70 % от прясната вода се добива от морска такава....Въпрос на себестойност и цена...

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): -10,1
Метеостанция: TFA
Has thanked: 422 times
Been thanked: 298 times

Мнение от perperikon » 09 сеп 2021, 21:51

Екологични са само енергийните източници, които се използват за отглеждането на тези домати, но не и самите домати. Всичко, което се отглежда не в земя, а с хидропонна система, като тези домати е имитиращ боклук! Химия отгоре + химически торове отдолу в корените!
Днес в Австралия, а утре и в България! Бизнес дагеа! Някъде четох, че от 8-те големи BG оранжерийни производители на краставици, само един ги сади в земята. Всички останали са в хидропонни системи! Вероятно и много от оранжерийните ни домати са хидропонни!? Кой да ти каже!? <teaching>
<hat off>

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 41 times
Been thanked: 71 times

Мнение от Смрика » 14 сеп 2021, 14:02

Иво Некитов написа:
04 сеп 2021, 17:40
Ако искаме хубави домати от нормални сортове, няма как да минем без досветка. Иначе имаме пластмасата от оранжериите в споменатата Турция - "професионални" хибриди, успяващи и на по-къс ден. Ноо. Това са мои домисли, нямам опит с конкретно това и просто разсъждавам, така да се каже умозрително, на празен ход. : )
Аз за догодина се снабдих със семена от два ултраранни северни руски сортове - Ямал и Полярник, ще ги видим дали най-накрая ще имам зрели домати през май.
Всички оранжерийни домати се берат буквално зелени, то е ясно, че е нужно слънце, но все пак се съмнявам, че домашното оранжерийно производство може да стигне като вкусови „качества“ професионалното, защото кой би си отбрал зелен домат пък после той да зрее по складове?!

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 125 times
Been thanked: 240 times

Мнение от traiko » 14 сеп 2021, 18:56

Така е.Това се отнася за тези които се внасят и буквално тук почервеняват.
Мога да споделя,че доматите които купувам от Турция имат съвсем по добър вкус от тези
които внасяме.Като цяло е ясно,че нямат нищо общо с градинският.

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 41 times
Been thanked: 71 times

Мнение от Смрика » 14 сеп 2021, 20:56

Това се отнася и за българските производители, които също ги берат зелени.

Отговори