Пасивна поликарбонатна оранжерия

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
sl2
Любител на южните растения
Регистриран: 20 май 2020, 00:03
Район: София, кв. Горна Баня
Надморска височина (m): 667
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -21
Минимум последна зима (°C): -9,8
Has thanked: 137 times
Been thanked: 30 times

Re: Пасивна поликарбонатна оранжерия

Мнение от sl2 » 18 дек 2021, 08:23

Добро утро, в момента ситуацията е следната... навън вали сняг, температурата е -2,5 градуса, а в оранжерията 1 С. През деня мисля да пусна малко вентилатора да видя дали ще подобри ситуацията и малко по-късно ще кача снимки на растенията... <icecream>

Added in 13 hours 50 minutes 14 seconds:
...не мога да обърна снимките...давам импорт и и ми ги качва без обция за ротация...пробвах и с копиране и без програмата ама пак не става...ще се мъча

Added in 1 hour 16 minutes 20 seconds:
Изображение

Added in 10 minutes 6 seconds:
Вече всичко изглежда наред и се надявам да се вижда снимката...на нея се вижда Пепино Gold / Solanum muricatum / (до -6), който остана без листа, но дори да изчезне би трябвало да се появи напролет, Оксалис четирилистна детелина / Oxalis tetraphylla / (до -12)...майка ми го отглежда в саксия на доста по-топло неотопляемо помещение, но моето е доста по-добре, Дихондра пълзяща / Dichondra argentea 'Silver Falls' / (в нашия климат като едногодишно, иначе до -4) все още си е прекрасна,
Звездовиден жасмин, Ринкоспермум / Rhyncospermum jasminoides / (до -12) никакви проблеми.

Added in 1 minute 55 seconds:
Изображение
Гардения ароматна / Gardenia grandiflora /(до -6)

Added in 1 minute 52 seconds:
Изображение
Кариса, Наталска Слива / Carissa macrocarpa / (до -4) и Майорана

Added in 1 minute 14 seconds:
Изображение
Питоспорум / Pittosporum tobira / (до -12)

Added in 5 minutes 10 seconds:
Изображение
Алойзията цъфти

Added in 1 minute 33 seconds:
Изображение
Калифорнийския люляк цъфти

Added in 1 minute 22 seconds:
Изображение
...голямата юка

Added in 1 minute 2 seconds:
Изображение
...малката юка

Added in 7 minutes 34 seconds:
Изображение
Хлорофитум / Chlorophytum comosum 'Vittatum' / (до -4, -6), Лоропеталум / Loropetalum chinensis 'Fire Dance' /(до -15), Котиледон / Cotyledon orbiculata /(до -4), Персикария / Pink Knotweed (Persicaria capitata) /(-17) (изчезва, но се самозасява) - най-вероятно няма да изчезне, Питоспорум пъстър / Pittosporum tobira variegata / (до -9)

Added in 2 minutes 51 seconds:
Изображение
Араукарията се държи добре

Added in 3 minutes 40 seconds:
Изображение
Традесканция / Setcreasea pallida, Tradescantia pallida 'Purpurea' / дори и в Южна Африка изчезва през зимата, но тук все още показва зъби...

Added in 8 minutes 12 seconds:
Изображение
Ягодова гуава / Psidium cattleianum / (до - 6) ...явно съм забравил да я спомена и опиша в началото

Added in 1 minute 34 seconds:
Изображение
Авокадото

Added in 3 minutes 44 seconds:
Изображение
Тибухината

Added in 1 minute 26 seconds:
Изображение

Added in 50 seconds:
Изображение

Added in 1 minute 2 seconds:
Изображение

Added in 53 seconds:
Изображение

Added in 3 minutes 52 seconds:
...канната е с листа и пъпки, портокала е супер, лимоновата трева се държи и за сега всичко е наред.

sl2

Мнение от sl2 » 23 дек 2021, 13:29

От началото на минусите не съм отварял...сега успях да отлепя замръзналата врата, и това което видях не ми хареса, но сега слънцето я напича частично и по-късно ще направя оценка и ще ви информирам за преживените минуси...

sl2

Мнение от sl2 » 26 дек 2021, 13:41

<that's it> Привет, съфорумници и Честита Коледа! Бъдете здрави и усмихнати! Добре, че си имаме приятно хоби и минаваме през трудностите по-леко...дано ни очаква слънчева и топла година с много зеленина!
А сега ще опиша състоянието на по-топлолюбивите видове в оранжерията. Температурите навън и вътре ще ви ги покажа в схема за по-голяма яснота:
...трите зимни дни с температури под нулата:
1 ден навън -> -7,8 вътре -> -0,9
2 ден навън -> -9 вътре -> -1,2
3 ден навън -> - 5,5 вътре -> -1,3

Веднага уточнявам, че датчика ми в момента не отчита връзка с метео станцията вкъщи и явно трябва да сменя батериите и на базата на това не мога да съм сигурен, че температурите в оранжерията са отчетени реални по това време, защото според мен е видно, че е било по-студено вътре, а и осбен това, че над 72 часа вътре температурата не е преминавала над нулата допринася ясно за картинката. Растенията бяха доста попарени и някои няма да се възстановят. Доста зле са: Дървовидна маргарита (Marguerite daisy, Argyranthemum frutescens) (до -6), но е видно че ще се съвземе без проблем ако няма още много студ, Канна / Canna indica / (до към -5,-6, но с мулч и суха защита до към -12), нея ще я чакам да се появи напролет, Котиледон / Cotyledon orbiculata / (до -4), доста е пострадало и незнам дали ще се възстанови, но имам други бройки на топло, Красула /Crassula ovata / (до -7) и при него е същата ситуация, Персикария / Pink Knotweed (Persicaria capitata, Polygonum capitatum ) тя дори и да не се възстанови напролет със сигурност ще излезе, Плектрантус / Plectranthus 'Mona Lavander' / (до -4, -6) предало се е, но беше все още малък резник и не беше вкоренен от дълго време, Руселия / Russelia equisetiformis / (до -7) доста е опърлена, но имам надежда, че ще премине през студа, Тибухина Синя Принцеса / Tibouchina grandifolia, Tibouchina heteromalla /(до -6) листата са потъмнели, но стеблото е доста дебело...не знам дали ще се възстанови, Традесканция, Пурпурно сърце / Setcreasea pallida, Tradescantia pallida 'Purpurea' (Purple Heart) / (дават му до около -1,-2, но би
могло да се появи напролет при 8 зона) попарена е няма да възвърне свежестта си, но има нови поникнали издънки под умрялата листна маса. И веднага да отлича тези, които ме изненадаха приятно: Persea americana Avocado / (до -4) с няколко опърпани нови листенца на върха, Араукария, Стайна ела / Araucaria heterophylla, Norfolk-Island-Pine / (до -4, -6) като за "стайна ела" е герой, почти никакви попарвания, Дихондра пълзяща / Dichondra argentea 'Silver Falls' (Silver Nickel Vine) / (в нашия климат като едногодишно, иначе до -4) изглежда доста добре, Лимонова трева или цимбопогон (Cymbopogon flexuosus) (до -6) при мен не е успявала да презимува в саксия на доста по-топло, но сега е прилично зелена и съм много приятно изненадан, Мушкато (червено)/ Pelargonium inquinans / леко опърлено, но вече се възстановява с бързи темпове, Оксалис четирилистна детелина / Oxalis tetraphylla / идеална, Хебе / Hebe franciscana 'Variegata' / (до -7) най-вероятно минимума е доста по-надолу, Хлорофитум / Chlorophytum comosum 'Vittatum' (Variegated Spider Plant) (до -4, -6) и това е най-голямата изненада с няколко опърпани връхни листенца, Юка гигантска, Слонска юка / Yucca elephantipes Spineless Yucca, Yucca gigantea / (до -4, -6) тук не съм много сигурен дали не е aloifolia, защото всичко е идеално...но това ще го уточня с ваша помощ в съответната тема. И накрая да кажа, че голяма част от поразиите според мен се дължи на недостатъчно изсъхналата почва и прекалено високата влага за доста от тези растения, но догодина ще се постарая повече. <coffee> <yes>
These users thanked the author sl2 for the post:
Kiril Donov (26 дек 2021, 21:38)
Rating: 7.1%

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 54 times
Been thanked: 105 times

Мнение от Смрика » 26 дек 2021, 19:55

А с какво грееш? Духалка ли е въпросният вентилатор?

sl2

Мнение от sl2 » 27 дек 2021, 00:25

Още от началото на цялата идея бях решил да не отоплявам, вентилатора си е съвсем обикновен, висок на стойка и без нагряване. Искам да разбера дали е възможно да се направи оранжерия без изразходване на средства за отопление и предвид последните меки зими по нашите земи целта ми е да разбера дали могат растения от зона 9а и дори 9б да успеят да преживеят дълга зима при нетипични за тях температури, но при създадени оптимални условия за оцеляването им и понеже не можем да слагаме всички растения от зона 9 под един знаменател е хубаво да разберем дали има такива, които ще успеят, за да радват окото и през лятото. Бях обяснил по-преди, че условията при мен не са точно стандартни относно светлината, тоест слънцето, когато го има огрява само части от оранжерията, което не е достатъчно да повиши много температурата вътре, но през март вече ситуацията ще е различна. Защо да не разберем дали дори без достатъчно слънце топлолюбивите биха успяли? А и не съм напълно авантюрист, защото мисля, че риска е премерен и аз като вас не искам да губя растения, но все пак с някои от тях съм се подсигурил за пролетта. И вече имам отговор на първото си предположение, че растения от зона 8б нямат никакъв проблем да презимуват без поражения по този начин, но на нас това не ни стига, нали? <christmas>

Added in 10 minutes 22 seconds:
...забравих да спомена, че поизрязах канната и отдоло е зелена и има малки издънки тръгнали нагоре към нови върхове, така че мисля,че няма какво да я мисля нея тя ще пребъде (все пак е зона 8) и забравих да похваля Ягодовата гуава / Psidium cattleianum / (до - 6) - изглежда супер!
These users thanked the author sl2 for the post:
veso (27 дек 2021, 10:53)
Rating: 7.1%

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 54 times
Been thanked: 105 times

Мнение от Смрика » 27 дек 2021, 01:20

Много ми е странно без отопляване как постигаш разлика от близо 9 градуса в такъв случай.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): -10,1
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ISTARA26
Has thanked: 487 times
Been thanked: 326 times

Мнение от perperikon » 27 дек 2021, 10:52

Оранжерия без отопление няма как да се постигне 9°С разлика в минимумите, освен ако не е залепена за отоплявана сграда или да има въздушна връзка с нея. Или да е вкопана метър в земята!?
Може да има грешки и в термометрите!? Вчера един с външна сонда, който съм ползвал предишни години ми даде измама с 10 градуса!

sl2

Мнение от sl2 » 27 дек 2021, 12:25

Аз ви казах, че за съжаление не съм убеден в показанията на датчика и не мога със сигурност да твърдя до къде е паднала температурата и смятам, че е била по-ниска от отчетената предвид състоянието на растенията, но въпреки това знам все пак външната и можем да направим съответни изводи...

Added in 2 minutes 53 seconds:
...момчета аз съм описал изграждането и обстоятелствата около оранжерията

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.5 (13-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 641 times
Been thanked: 1702 times

Мнение от Kiril Donov » 28 дек 2021, 09:37

Канна при мен расте директно навън и без никакви защити. През зимата измръзва до земята, но пролетта пак избива и цяло лято цъфти. В тази оранжерия няма да има проблеми.

sl2

Мнение от sl2 » 09 яну 2022, 15:17

Здравейте, влагата в оранжерията продължава да е доста, почвата не може да изсъхне, дори хубавото време от последните близо 10 дни не е в състояние да промени нещо, защото оранжерията не се огрява достатъчно и температура над 15 градуса не е имало от началото на декември. Това променя драстично климата вътре и отмрелите части на някои растения са в мухъл, което е гадно. Кариса, Наталска Слива / Carissa macrocarpa /(до -4) е с пострадали листа на последните 10 -ина см. по стеблата, но надолу изгглежда добре, макар и листата да са потъмнели малко. Лимонова върбинка, Алойзия / Aloysia citriodora / (до -10, -12) започва отдолу нагоре да изсушава листата като към върховете на стеблата са свежо зелени, но тя все пак не е вечнозелена. Юка гигантска, Слонска юка / Yucca elephantipes Spineless Yucca, Yucca gigantea / (до -4, -6) - и двете са великолепни, Юриопс, жълта храстовидна Маргарита / Euryops Daisy Bush / (противоречиви данни, дават и от -4 до -12..ще проверим) - тук нещата вече със сигурност са ясни това -4 е някаква заблуда, цялото растение е в цветни пъпки изглежда както през лятото, така че явно меродавната температура е -12...Чакат ни втората поредица от ниски тестови температури и макар да продължава вътре температурата да е с поне 3 градуса над външната съм притеснен заради влагата, но тази година това ще ни покаже докъде могат растенията въпреки влошените условия, които им предоставих...ще пиша след студената серия...хубав ден!
<yellow card>

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 134 times
Been thanked: 294 times

Мнение от traiko » 09 яну 2022, 18:03

При плюсови температури дръжте денонощно отворено.
Ако имате две врати още по добре е да става течение.
При мен също влагата беше голяма,направо течеше и ми изгниха някой греди.
В момента държа отворено,избил съм и една дупка от стената на към котелното и сега
много рядко може да имам изпотени прозорци,и то при голяма разлика в темп. и то само ако са затворени. <wine>

sl2

Мнение от sl2 » 09 яну 2022, 19:20

Трайко напълно съм съгласен с теб, отварям през времето, когато навън е поне 5-6 градуса, но при мен духа единствено, когато времевите фронтове се обръщат и вентилатора, който съм поставил вътре не може да се справи както го прави вятъра. При мен температурите не са като при теб и реално съм с вързани ръце, влагата кондензира по тавана и се стича обратно вътре и кръга се затваря. На този етап няма сериозна зима и нямам намерение да отоплявам и ще трябва просто да наблюдавам. По всичко изглежда, че 3-4 растения може да не успеят до пролетта, но както казах дори тази влошена ситуация дава добри изводи за отделните видове. <sweat>

Added in 40 minutes 43 seconds:
...в момента навън е +1,5 градуса, а вътре +5,1

sl2

Мнение от sl2 » 14 яну 2022, 19:12

Явно се оказва, че останах без термометър за навън...всички се прецакаха, два паднаха един го бях сложил в езерото и така един по един сдадоха багажа и показват каквото си искат. Поради тази причина ще дам данни за външната температура от това, което отчиташе Метеоблу за моя квартал. Датчика в оранжерията е със заредени батерии, така че там всичко е наред. 12.01 - външната: -4, вътрешната: -1,3, 13.01 - вън: -6, вътре -2,2, 14.01 - вън: -7, вътре: -3,8. По тази причина не знам дали при предишното застудяване външната е била коректна. Оказва се обаче, че влагата вътре оказва доста негативно влияние и някои растения няма да могат да се възстановят и ако всичко е наред догодина ще се постарая , когато затварям да е достатъчно сухо за да им дам поне шанс на най-топлолюбивите. Растенията, които се намират по-близо до стената, където от тавана капе най-много са най-зле, но сега няма да се задълбочавам, защото не знам кои ще прескочат трапа и кои са си заминали, но поне араукарията е добре има съвсем леки измръзвания по връхчетата на най-високите клончета. Метеоблу показва +4 градуса и съм оставил отворено.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.5 (13-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 641 times
Been thanked: 1702 times

Мнение от Kiril Donov » 14 яну 2022, 20:24

Някои растения умират не заради ниските минимуми, а заради твърде ниските средни температури. Много южни растения са в състояние да понесат тежки слани, но през деня трябва да става над +15 градуса. При нас без отопление няма как да поддържаме такива температури.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 3):
Maria-Joanna (14 яну 2022, 21:06) • perperikon (15 яну 2022, 06:07) • veso (15 яну 2022, 11:32)
Rating: 21.4%

sl2

Мнение от sl2 » 15 яну 2022, 21:02

Така е г-н Донов, аз също говорих за прекалено дългото задържане на температури около нулата и по-малки в неотопляема оранжерия, но както казах аз не успях да създам оптимални условия за оцеляване на топлолюбивите. Много ме е яд, защото наистина смятам, че успех може да има и беше интересно кои видове не биха се справили. Ще дам малко насока към моите наблюдения. Сестра ми живее в Йоханесбург (Ю.Африка), 5-6 растения са от нейната градина, и затова имам и други бройки от тях. Града е на 1800 м.н.р. и зимата е два месеца като нощните температури стигат до около нулата, а през деня се затопля поне до 13 градуса. За близо 20 години откакто живее там ми каза, че най-ниската температура е била -3, но това което е доста интересно е, че през тези два месеца не вали и винаги е така. По този начин растенията преживяват този период без проблем. Това ми даде надежда, че амбицията ми е постижима и все още смятам, че ще успея...може би не тази година, но човек се учи от грешките (затова споделям с вас да натрупаме опит заедно). Имам и други растения, които са месни за Ю. Африка и мисля, че с малко защита биха се справили при нас, особено ако оранжерията ми се намираше в някоя от по-топлите точки на нашата страна. Вчера привечер отворих вратата, защото имаше слаб вятър и я затворих днес следобед и мисля, че имаше добър ефект...трябваше да съм по-смел и както каза Трайко да не чакам да стане 5-6 градуса, а при вятър да отварям винаги, когато е над нулата. Относно растенията проверих, че в Палм центъра има налични наталска слива и тибухина, което е добре, защото явно ще ми трябват пак, за да заместя предалите се...

Отговори