Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -6.5 (25-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 748 times
Been thanked: 1922 times

Re: Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Мнение от Kiril Donov » 21 яну 2022, 20:23

Не можах да направя цялата оранжерия тропическа, само една малка част поддържа наистина топли условия почти постоянно. Но пък голямата част е доста приличен субтропик. А както се вижда на тази прогноза за Алания (Южна Турция), моята оранжерия е дори малко по-добре при студените нахлувания. С отопление, разбира се. При мен е с няколко градуса по-топло, а по-ниска температура от 3-4 градуса никога не съм виждал. През деня е поне 12 градуса, рядко остава около 10. Говоря за облачно и студено време. При слънчево време е поне 25 градуса. Температура, за която в Алания могат само да мечтаят по това време.
С други думи - постигнах възможно най-топлия микроклимат с възможно най-минималните разходи за отопление. Поне 95% от цялото отопление през зимата е пасивно, т.е. това е топъл въздух, който излиза от котелното и не се налага включване на радиаторите. Единствено в топлата част има един радиатор, който отоплява винаги, когато работи парното.

В момента започна цъфтежът на голямото авокадо Мексикола. Цялото дърво е отрупано с цветове. Няколко растения манго също се готвят да цъфнат. Папаята... тя не е спряла да цъфти и връзва плодове цяла зима. Бананите нарастват и едното стъбло взе да поляга заради тежестта на грозда с плодовете. Дано не забравя да направя някоя снимка тези дни.
Ето температурите в Алания в следващите дни. Там едва ли имат цъфнало авокадо.
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 11 фев 2022, 13:12

Снощи в полунощ навън беше +4.7 градуса, а в къщата беше направо горещо, затова реших да не отоплявам. Не беше отоплявано и през деня, като днес отново е жега и вероятно ще започна за пропускам отоплението всеки път, когато е слънчево през деня и през нощта не пада под нулата. Без отопление от 48 часа и в къщата в момента е 24 градуса.
При минимална навън снощи от +3.0 градуса, в оранжерията минимумът беше +7.5 градуса, а в малката оранжерия е паднало до +9.9 градуса. Това е сериозна разлика с навън и явно все пак е имало някаква циркулация на по-топъл въздух от котелното към оранжерията. Макар и без отопление, това е повишило температурата с няколко градуса, иначе щеше да стане по-студено. В укритието навън, където имам много южни растения, минимумът е +4 градуса, т.е. в оранжерията щеше да е най-много толкова, ако не беше излизал въздух от котелното.
Ето един кратък клип от вчера на цъфтящо авокадо. Понеже през деня беше отворена вратата на оранжерията, бяха влезли всякакви буболечки и вътре се чуваше страхотно жужене. Не знам обаче, дали се долавя в клипа.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 6):
traiko (11 фев 2022, 13:20) • veso (11 фев 2022, 14:21) • mhronev (11 фев 2022, 14:57) • ПетърD (11 фев 2022, 16:57) • reimbrant (11 фев 2022, 23:02) • T_Odor (12 фев 2022, 22:22)
Rating: 40%

vutov
Любител на южните растения
Регистриран: 24 яну 2016, 20:40
Район: Varna
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Мнение от vutov » 11 фев 2022, 21:53

Super!
Един такъв клип с добро качество на цялата оранжерия би бил доста интересен и мотивиращ.
These users thanked the author vutov for the post (total 2):
sl2 (11 фев 2022, 23:16) • veso (12 фев 2022, 11:16)
Rating: 13.3%

veso
Регистриран: 25 юни 2016, 15:20
Район: София кв. Орландовци
Надморска височина (m): 521
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -21°С
Минимум последна зима (°C): -17,2°С
Has thanked: 713 times
Been thanked: 38 times

Мнение от veso » 12 фев 2022, 11:18

vutov написа:
11 фев 2022, 21:53
Super!
Един такъв клип с добро качество на цялата оранжерия би бил доста интересен и мотивиращ.
Напълно подкрепям!

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): -8,7°С(24.01.2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ISTARA26
Has thanked: 553 times
Been thanked: 361 times

Мнение от perperikon » 12 фев 2022, 11:48

Няма ли някой връзки по телевизиите, че да му пратим един снимачен екип, за да гледа цяла България родни тропици и красоти!? <thumbup>
Както знаем обаче, в България добрата новина не е новина, а само лошата! Очаквам скоро след калните дупките по пътищата, да започват да ни показват и "нарисувани" от самодейци градски тоалетни. Все пак това формира народния манталитет, вкус и апетит за новини, политици и всякакви други "герои" - напред към копрофилия и копрофагия!? <bash>

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 67 times
Been thanked: 137 times

Мнение от Смрика » 07 апр 2022, 14:44

Какво се случи с манготата, че измряха?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 07 апр 2022, 17:11

Мангото хваща болести, а аз малко ги неглижирах миналото лято, понеже отсъствах в повечето време. Отделно, при моите условия повечето растения дадоха плодове без семе, което не е нормално. Затова малко загубих мотивация. А и като нямам достатъчно място, 40 сорта манго и без друго ми бяха прекалено много. Сега имам само към двайсетина сорта, но вече избягвам да ги броя. В момента има доста завръзи по тях, тази година и времето беше с мен, та ще видим до края на лятото. Ако наберем хубави плодове, значи вече съм им открил тайните при българските условия и тогава мога да продължа. Говоря за студените оранжерийни условия при мен. При домашни условия е различно.

Потребителски аватар
TRex
Регистриран: 01 авг 2013, 15:23
Район: Ботевград
Надморска височина (m): 360
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -20.7
Has thanked: 15 times
Been thanked: 1 time

Мнение от TRex » 20 май 2022, 07:16

До колкото знам, оранжерия може да се направи без никакви разрешителни, документи, но за такава голяма важи ли същото?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 21 май 2022, 14:47

Оранжерията ми е сглобяема. Мога да я разглобя и да изчезне за няколко дни, включително и свалянето на стъклата. Не е постоянна конструкция, няма никакви заварки. Всичко е сглобено на място, свързано е с болтове и гайки. По статут няма никаква разлика с найлоновата оранжерия.

Отговори