На нея се вижда презимувала Загарка (лимонче) на 2 зими. Миналата почти го бях отписал, но се оправи, дори върза 2 плода - на снимката. Кое е важното? Важното е, че тази зима той бе защитаван пасивно само с два слоя найлон. От север и изток растението е съвсем открито, завет има някакъв само от запад. Бидонът, кафяв, е северно от него, беше под найлона. Обърнете внимание как скелетното клонче към бидона е практически напълно запазено, дори са тръгнали нови пъпки, а отдалеченият е с измръзнали листа и вероятно голям процент измръзване на самия клон. Растението без никакво съмнение ще се възстанови и ще върже някой плод, съдейки по опита от миналата зима, когато беше доста по-зле. Тогава беше без бидони, но и Т не падна под минус 8 и половина, а сега имах еднократно минус 12.
Изводи: пасивната защита на ниски цитрусови дръвчета е напълно възможна в 8 зона, дори в долния и край - БЕЗ траншеи. Малко в сферата на шегата, ако се направи една достатъчно софистицирана траншея в променения ни климат вече може да се пробваме и с Кокосова

Много е важно! Буферните съдове с вода са критично важни. Без тях просто НИЩО не правим. Предполагам, ако бяха от метал, резултатите биха били още по-добри. Пак да напомня защо водата е с между 1 и 2 порядъка по-ефективна от, примерно, камъни или друг твърд материал: ако/когато Т падне на нула градуса, водата остава с Т нула градуса, докато не замръзне целият обем (тя инкасира огромен за обема си студ, за да замръзне, респ. отделя топлина. Вярно, в обратната посола също е така, а тогава нещата не са в наша полза, но в края на краищата нулата за цитрусите е поносима в общия случай), а това в зими като сегашните и топлоизолация (найлоните) практически НЕ СЕ случва. Все пак, топлоотдаването на пластмасата е малко и далечните клони са измръзнали.
В това псевдоукритие има и едно Помело. То е северно от втория бидон, който е син, 60-литров. Заради неогряването от слънцето там нещата са по-зле, но все пак има оцелели листа и клонки.
Added in 17 minutes 16 seconds:
Обективно казано, направо си оставих ръцете, но не разполагах с време тогава, защото имах други приоритети (банана). А и целта беше да разбера какво наистина ще стане. Ако Т беше останала като предната зима, вероятно щеше да минат без никакви поражение, но както коментирах веднага след десети февруари (минус 12.4), това дори е за добро, защото инак бихме се разглезили. Има и друго. Виждате, самото растение е абсолютно малаче, горкото, ако беше малко по-голямо, вероятно щеше да е по-добре. Освен това, беше торено и поливано до последно (големите листа). Все пак вярвам, че при идентични условия, при една добре изпълнена двуслойна защита с 10-15 см между двата слоя найлон, растението би оцеляло практически без поражения.
Тук има материал за размисъл, обаче, а ако растението не е 50-60 см като това, а метър-метър и 20-40? Не знам. Ще разберем, живот и здраве, до 2-3 години. Макар че частично отговорът е ясен отсега.
На 5 метра на север имам 3 цитруса в ОГ, с един найлон, но им пусках един нагревател под минус 3-4 градуса.
Там пораженията са следните (по вид), доколкото мога да видя през найлона, защото още не съм го махнал (ще има много яки снимки като го сторя до десетина дни или още другата седмица - зависи как ще преценя застудяването в края на месеца)
- Тардиво ди Джакули - 2-3 на сто поражения, на практика - никакви. Станало е истинско дръвче с 2 дузини жестоки плодчета и височина 150-ина см с кичеста корона. Атракцията на заведението лятото)
-лимон Майер - около 50 на сто поражения. Ще го бъде, има 7-8 запазени плодове в добро състояние. Трета зима, първата - аха-аха да замине, втората - с 10 на сто останала листна маса изби рибата възстановявайки се напълно и залагайки 2 дузини плод, сега с тия 50-ина на сто останали листа нямам съмнение, че ще го бъде и
-Портокал, най-вероятно Навел, зле. Виждам 4-5 на сто оцелели листа, но така е трета поредна зима и ми минава през акъла да го сменя.